JAK NAPRAWIĆ DROBNE USZKODZENIA I PĘKNIĘCIA BETONU?

Beton, pomimo tego, że wykazuje wysoką odporność na ściskanie, jest jednak dosyć podatny na pękanie i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. W jakich sytuacjach ryzyko szkody jest największe i jak poradzić sobie z jej naprawą? Poniżej znajduje się kilka praktycznych informacji i porad.

Kiedy beton pęka?

Z problemem pękającego betonu można najczęściej spotkać się po zimie, kiedy na przykład na schodach zewnętrznych wykonanych z tego materiału zaczynają pojawiać się rysy i pęknięcia. To samo odnosi się do betonowych tarasów i podmurówek, zwłaszcza jeśli nie są pokryte tynkiem, płytkami czy inną okładziną. Bez odpowiedniej ochrony są one narażone na niszczący wpływ warunków atmosferycznych, a także spalin przemysłowych. Rysy w betonie mogą pojawiać się także w nowych konstrukcjach, ponieważ w początkowym okresie beton ulega kurczeniu. Ważne, aby w każdym z wymienionych przypadków zadziałać jak najszybciej, ponieważ w przeciwnym razie do szczeliny dostanie się woda, co doprowadzi do znacznie większych zniszczeń.

Jak poradzić sobie z naprawą?

Do naprawy uszkodzonego betonu można wykorzystać samodzielnie przygotowaną zaprawę, która stanowi mieszankę wody, cementu oraz piasku. Jest to metoda tania, ale mało skuteczna. Można też wykorzystać gotową mieszankę, na przykład na bazie żywicy, ale ta z kolei jest dosyć droga. Najbardziej sprawdzonym, a jednocześnie najprostszym i niedrogim sposobem na drobne uszkodzenia betonu jest uniwersalny, szybkoschnący klej montażowy.  Na rynku produktów przemysłowych tego rodzaju dostępne są zarówno kleje budowlane przeznaczone do podłoży gładkich, jak i porowatych. Na pierwszy rzut oka wyglądają one bardzo podobnie, dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na skład.

Dobry klej: silny, elastyczny, bezpieczny

Niezawodne kleje montażowe posiadają solidną bazę, najczęściej jest to kauczuk syntetyczny, ale zdarzają się też kleje polimerowe, poliuretanowe czy na bazie wody. Najsilniejsze kleje montażowe to odmiany poliuretanowe, które odznaczają się wysoką siłą wiązania elementów. Jest ona na tyle duża, że czasami bez użycia elektronarzędzi nie szans na rozerwanie. Pod względem elastyczności wyróżniają się natomiast kleje na bazie wody oraz polimerowe. Dobrze, aby wybrany klej do betonu zapewniał bezpieczeństwo podczas użycia. W tym celu powinien być bezwonny, nie zawierać rozpuszczalników oraz nie spływać, tak by można było łatwo zastosować go zarówno na powierzchniach pionowych, jak i poziomych.

Naprawiamy beton

Uszkodzony beton, zanim zostanie poddany klejeniu, powinien zostać najpierw dobrze przygotowany do tego procesu. W pierwszym kroku należy go dokładnie wyczyścić, ponieważ stara, łuszcząca się warstwa betonu to ryzyko powstawania nalotów i wykwitów. Przed nałożeniem kleju montażowego trzeba też odtłuścić powierzchnię . W kolejnym kroku, za pomocą odpowiedniego aplikatora, można już nakładać klej. Proces klejenia najczęściej odbywa się przy pomocy specjalnego pędzla lub pistoletu.

Gdzie warto kupić klej do betonu?

Polecanymi produktami, które sprawdzą się podczas drobnych napraw betonu są kleje Mamut Glue, wyprodukowane przez uznaną w branży przemysłowej firmę Den Braven.