RODZAJE KLEJÓW I ICH ZASTOSOWANIE
Jakie są rodzaje klejów, używanych przy drobnych pracach remontowych i wykończeniowych? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule. Dowiesz się z niego, czym charakteryzują się najpopularniejsze kleje budowlane i do jakich konkretnie prac najlepiej je wykorzystać.
Klej do paneli
Klej budowlany do paneli nazywany jest także klejem spoinowym. Są szybkoschnące i charakteryzują się wysoką odpornością na działanie wilgoci (bywają także kleje wodoodporne) oraz dużą elastycznością. Przeznaczone są do klejenia paneli starszego typu (nie na klik) oraz do klejenia podłogi drewnianej i drewnopodobnej.
Klej do wykładzin
Kleje do wykładzin różnią się ze względu na użyty rodzaj kleju. Wyróżnia się kleje akrylowe, dyspersyjne, dwuskładnikowe kleje poliuretanowe oraz dyspersyjne kleje do linoleum. Możesz ich użyć do wykładzin tekstylnych lub elastycznych. Znajdziesz wśród nich także kleje uniwersalne, wodoorporne oraz grzybobójcze.
Klej do parkietu
Te kleje służą zarówno do przyklejania klepek parkietowych, jak i mozaiki, desek podłogowych czy parkietu przemysłowego. Można ich także użyć do przyklejania parapetów drewnianych lub z wyrobów drewnopodobnych. Kleje do parkietu nadają się do klejenia wszystkich dekoracyjnych i wykończeniowych elementów drewnianych. Wśród klejów do parkietu rozróżniamy kleje dyspresyjne oraz akrylowe, dwuskładnikowe kleje poliuretanowe, kleje na bazie żywic syntetycznych oraz kleje kauczukowe.
Klej do styropianu
Wśród nich znajdziesz kleje polimerowe rozpuszczalnikowe, kleje polimerowe dyspersyjne oraz kleje dyspersyjne akrylowe. Służą do klejenia styropianu oraz płytek ceramicznych, a także do łączenia elementów drewnianych i przyklejania płyt gipsowokartonowych i wiórowych.
Klej do PVC
Mają one konsystencję żelu. Stosuje się je do klejenia rur kanalizacyjnych czy parapetów i innych elementów z PVC. Oprócz dużej siły wiązania mają także właściwości uszczelniające. Nie są szybkoschnące, ale są niezwykle trwałe. Znajdziesz wśród nich różne rodzaje klejów do tworzyw sztucznych, pogrupowane ze względu na przeznaczenie.
Klej do tapet
Kleje do tapet różnią się ze względu na: wielkość powierzchni tapetowanej czy przeznaczenia (klejenie całości tapet lub naprawa). Wśród nich znajdziesz także kleje wodoodporne, specjalistyczne kleje do tapet papierowych oraz winylowych. Są szybkoschnące i mają średnią siłę klejenia.
Klej montażowy
Najpopularniejsze wśród klejów montażowych są kleje do ceramiki, drewna i betonu oraz luster. Wśród nich możesz także znaleźć kleje uniwersalne, które charakteryzują się dużą siłą wiążącą. Takie uniwersalne kleje mają również natychmiastowy chwyt. Przykładem uniwersalnego kleju montażowego, którym przykleisz zarówno lustro, jak i dekoracje na ścianę, jest uniwersalny klej montażowy o natychmiastowym chwycie Bostik Mamut Glue. Doskonale sprawdzi się także do przyklejania obrazów bez konieczności użycia gwoździ.
Klej stolarski
Osobną kategorią są kleje stolarskie, których używa się do klejenia zarówno litego drewna, jak i płyt wiórowych czy sklejki. Wśród nich znajdziesz zarówno kleje typu Wikol, jak i kleje poliuretanowe oraz dyspersyjne na bazie polioctanu winylu. Istnieją różne rodzaje klejów do drewna. Te przeznaczone do klejenia elementów na zewnątrz są odporne na warunki atmosferyczne (woda, promienie UV), przez co są trochę droższe.
Kleje uniwersalne
Kleje montażowe uniwersalne są coraz popularniejsze. Doskonale nadają się do wszelkich prac wykończeniowych i drobnych prac budowlanych. Klej montażowy o natychmiastowym chwycie Bostik Mamut Glue może być wykorzystany zarówno do przyklejenia lustra w łazience, jak i obrazu w salonie. Oprócz tego świetnie sprawdzi się do klejenia tworzyw sztucznych oraz drewna i wyrobów drewnopodobnych. Można przy jego pomocy łączyć dwie różne powierzchnie. Rekomendujemy go szczególnie do przyklejania luster do drzwi szafy oraz do mocowania obrazów i innych dekoracji na ścianie.