JAK NAPRAWIĆ PĘKNIĘCIA NA ŚCIANACH?

Pęknięcia pojawiają się na ścianach bardzo często i to nie tylko w starszych domach. Proces osadzania się nowych lokali na gruncie także wiąże się z zarysowaniem ścian. Takie defekty obniżają walory wizualne domu, jednak pozbycie się ich, to nic trudnego – przekonaj się sam.

Jakie to pęknięcie?

Określając rodzaj zarysowania oraz powierzchni, na której powstało, możliwy jest wybór właściwej metody oraz materiałów niezbędnych do naprawy pęknięcia. Rysy skurczowe to delikatne zarysowania, o szerokości około 0,3 mm i choć jest ich dużo, łatwo pozbyć się ich samodzielnie. Nieco grubsze pęknięcia, na 0,3 mm i więcej powstają na skutek naturalnych ruchów, ale mogą także zwiastować wady w konstrukcji. Rysy skurczowe z czasem mogą się pogłębiać, a te szersze – jeśli powstały w wyniku wad konstrukcji – mogą okazać się niebezpieczne. Dlatego warto jak najszybciej podjąć się naprawy.

Wypełnianie zarysowań

Przed naprawą pęknięć należy odpowiednio przygotować powierzchnię ściany – usunąć słabo związany tynk, farbę, kurz oraz odtłuszczyć powierzchnię. W przypadku szerszych pęknięć należy ocenić, czy są na tyle bezpieczne, by zajmować się ich naprawą samodzielnie, czy zwrócić się do specjalisty.

Jeżeli decydujemy się na samodzielną naprawę, warto zaopatrzyć się np. w grunt polimerowy, który wypełni zarówno rysy szerokie, jak i skurczowe. Kolejno, gdy produkt wyschnie, na zarysowania należy zastosować masę naprawczą. Na rynku budowlanym dostępnych jest wiele rodzajów mas, dlatego podczas zakupu warto zwrócić uwagę, do jakiego rodzaju powierzchni oraz do jakich pęknięć przeznaczony jest dany produkt. Dla naprawy wąskich rys wystarczy jedna, cienka warstwa, by pokryć spękania. W przypadku rys szerokich niezbędne położenie jest kilku warstw produktu.

Skutecznym rozwiązaniem jest także uniwersalny klej montażowy. Branża budowlana oferuje wiele rodzajów takich preparatów, dlatego warto wybrać ten, który daje szerokie możliwości zastosowania. Klej do podłoży gładkich oraz porowatych zostanie wykorzystany do wielu prac budowlanych wewnątrz, jak i na zewnątrz – nie tylko podczas naprawy pęknięć na ścianach. Ważne także, aby wybrany klej był elastyczny, co zapobiega ponownemu powstawaniu uszkodzeń.

Szybka naprawa ścian z wykorzystaniem kleju

Zarówno grunt polimerowy, jak i masa naprawcza potrzebują wielu godzin, by wyschnąć. Dopiero po upływie tego czasu, sięgającego czasem nawet dwóch dni, można przystąpić do do działań kosmetycznych. Natomiast klej montażowy to produkt szybkoschnący, pozwala zaoszczędzić czas i szybko przystąpić do prac wykończeniowych.

Jaki klej wybrać?

Najbardziej skuteczne i odporne zarówno na warunki atmosferyczne, jak i ponowne uszkodzenia są kleje poliuretanowe. Przykładem jest klej montażowy Mamut Glue, którego producentem jest renomowana branża przemysłowa Den Braven. Zapewnia silne wiązanie elementów i jest bezpieczny w użyciu – pozbawiony silikonu, rozpuszczalników, polichlorku winylu, czy plastyfikatorów. To niezawodny klej do wszystkiego – od metalu, przez szkło, kończąc na betonie, czy kamieniu.