JAK ZAMASKOWAĆ DZIURY W PŁYTKACH?

Remont lub modernizacja łazienki często wiąże się ze zmianą koncepcji aranżacyjnej. Jeśli na Twojej łazienkowej ścianie, na glazurze wcześniej wisiała półka, którą teraz zdejmujesz – w jej miejscu zauważysz nieestetyczne dziury po kołkach. Nie musisz wymieniać płytek! Czy wiesz jak zamaskować dziury w płytkach? Sprawdź nasz poradnik!

Czym zamaskować dziury w kafelkach?

Dziury w glazurze powstają również w wyniku urazów mechanicznych. Czasem wystarczy uderzyć niefortunnie twardym przedmiotem, by pojawił się brzydki odprysk na płytce ceramicznej. Taki wypadek nie oznacza jeszcze widma skuwania płytki! Jest na to sposób!

Jeżeli zastanawiasz się, czym zakryć dziury w kafelkach, swoją uwagę zwróć w kierunku nowoczesnych klejów o wielu zastosowaniach. W tym wypadku szczególnie powinny Cię zainteresować szybkowiążący klej do ceramiki, szpachelka do płytek ceramicznych, a także wypełniacz silikonowy (dostępny w każdym sklepie remontowo-budowlanym).

Jak naprawić ubytek w płytce ceramicznej?

Maskowanie dziur w płytkach rozpocznij od oczyszczenia powierzchni. Użyj płynu do szyb lub specjalnego odtłuszczacza. Oceń ubytki w płytkach i jeśli to konieczne, usuń osypujące się elementy otaczające ubytek. Tak przygotowany materiał jest gotowy do naprawy. Jak zakryć dziury w płytkach? To bardzo proste!

Na ewentualne pęknięcia nałóż profesjonalny klej montażowy – najlepiej klej do ceramiki. Może on pomóc również w przyklejeniu większego kawałka glazury, który odpadł i zachował swoją formę, dzięki czemu można go niczym puzzel w układance, nakleić z powrotem. Bardzo ważny jest wybór dobrej jakości produktów klejących. To gwarancja trwałości prac naprawczych. Na przyklejony odprysk lub uszkodzoną powierzchnię kafelka nałóż pastę naprawczą szpachelką i poczekaj, aż wyschnie.

Jak zamaskować dziury po kołkach w płytkach?

A jeśli na Twojej płytce jest większy i głębszy ubytek po kołku? Czym zamaskować dziury w kafelkach? Tutaj podobnie, z pomocą przychodzą Ci wymienione już produkty. Jeśli w płytce był kołek – nie musisz go wyciągać. Możesz wypełnić miejsce pastą naprawczą, wygładzić je szpachlą. Teraz trzeba odczekać do wyschnięcia produktu. Jeśli pasta jest jasna, a Twoje płytki mają inny niż ona kolor, na koniec zamaluj miejsce naprawy specjalną farbą do płytek w zbliżonym do nich kolorze.

Wiesz już jak załatać dziurę w płytce ceramicznej i jak naprawić odpryski z kafelków. Jak widzisz, nie musisz mieć do tego wyjątkowych umiejętności i specjalistycznych produktów. Dobry klej montażowy, profesjonalny klej do ceramiki, farby i masy naprawcze kupisz w każdym dobrym sklepie – online lub stacjonarnie.