KLEJENIE METALI W PRAKTYCE

Dobrej jakości klej montażowy to obowiązkowy element wyposażenia skrzynki z narzędziami w każdym domu. Świetnie poradzi sobie z drobnymi naprawami oraz przy pracach remontowo-budowlanych. Kleje przemysłowe i budowlane różnią się składem oraz właściwościami i są przeznaczone do różnego rodzaju materiałów.

Działaj szybko i dokładnie: użyj kleju

Klej do metalu i stali można stosować przy klejeniu miedzi, aluminium, ołowiu, cynku, stali nierdzewnej, emaliowanej oraz galwanizowanej. Klejenie z powodzeniem zastąpić może nity i śruby. To też alternatywa dla spawania – szybsza, wygodniejsza, bezpieczniejsza i niewymagająca użycia specjalistycznych narzędzi.

Skład kleju nie powinien przyczyniać się do przyspieszania procesu powstawania korozji, nie może więc zawierać wody ani rozpuszczalników. Idealny klej do stali i metalu powinien być:

  • szybkoschnący, czas wiązania ma znaczenie;
  • elastyczny i odporny na zrywanie;
  • odporny na działanie warunków atmosferycznych;
  • silny ze względu na wagę montowanych elementów;
  • dostosowany do rodzaju podłoża (gładkiego lub porowatego);
  • bezpieczny podczas użytkowania.

Klej do metalu i stali

Klej do metalu przydaje się w najmniej oczekiwanych momentach. Z jego pomocą w prosty i szybki sposób naprawić lub trwale zamontować możemy sprzęty codziennego użytku – wieszaki na ubrania i haczyki, uchwyty do papieru toaletowego albo znajdujące się na zewnątrz rynny, rury spustowe i inne metalowe lub stalowe elementy systemu odwodnień. Klej do metalu przydaje się nie tylko firmom budowlano-remontowym, ale i klientom indywidualnym przy drobnych pracach domowych. Stosuje się go też przy montażu instalacji wodnej i gazowej. Ekstremalnie krótki proces wiązania sprawia, że naprawa metalowych i stalowych elementów przebiega szybko i satysfakcjonująco.

Przygotowanie do klejenia

To pierwszy i podstawowy etap, którego nie można pominąć, szczególnie w przy klejeniu materiałów taki jak metal czy stal. Im lepiej powierzchnia została przygotowana, tym klejenie będzie trwalsze i mocniejsze, zarówno przy klejeniu metal – metal, jak i metal –  inne tworzywo. Niezwykle istotne jest oczyszczenie klejonych powierzchni: usunięcie kurzu, tłuszczu i innych zanieczyszczeń przy użyciu rozpuszczalników. Jeśli powierzchnia wymaga przetarcia papierem ściernym, zrób to przed jej odtłuszczeniem.

Aplikacja kleju: jak robić to dobrze?

Nakładanie kleju powinno być sprawne. Jeśli używasz kleju z kartusza lub tuby, to zadanie jest ułatwione, wystarczy pamiętać o ułożeniu produktu pod kątem 90°. Wybierz wysokiej jakości klej do stali. Wyprofilowana końcówka w kształcie litery V ułatwi precyzyjną aplikację produktu i zminimalizuje ryzyko dostania się powietrza, którego obecność z kolei  prowadzić może do powstawania bąbli i osłabienia tym samym spoiny, a więc realnie wpływać na jakość klejenia. Klej do stali powinien być lepki, silny i wodoodporny.

Złóż, ale nie dociskaj

Sklejone elementy należy unieruchomić, ale nie dociskać. Istotna bowiem jest grubość spoiny klejenia, która powinna mieć zwykle ok. 1 mm lub więcej. Wybór kleju szybkoschnącego zdecydowanie przyspiesza więc proces klejenia.

Wybierz klej idealny

Postaw na wysokiej jakości produkty. Uniwersalny klej przemysłowy Mamut Glue to produkt renomowanej marki Den Braven. Świetnie sprawdzi się podczas klejenia metali, szkła, pcv, drewna, glazury i innych. To niezawodny klej do wszystkiego, również do zadań specjalnych.