ŁĄCZENIE METALI BEZ SPAWANIA

W obecnych czasach rosnącym na popularności sposobem łączenia metali jest stosowanie kleju do metalu. W pierwszej kolejności rozwiązanie znalazło zastosowanie w mechanice lotniczej, ponieważ zapewniało najbardziej korzystny stosunek sztywności do ciężaru. Bardzo szybko jednak klej montażowy zaczął być użytkowany do produkcji nowych wyrobów lub naprawiania różnego rodzaju maszyn i urządzeń. Połączenia klejowe metali doskonale sprawdzają się w pojazdach – samochodach, autobusach czy ciężarówkach oraz w branży kolejowej. Co warto o nich wiedzieć?

Zalety klejenia metali

Największą zaletą metody klejenia metali jest duża wytrzymałość połączenia, która skutecznie konkuruje z rozwiązaniami, takimi jak spawanie czy lutowanie. Nie zostają wprowadzone przy tym żadne naprężenia, a struktura łączonych materiałów pozostaje nienaruszona. Klej do stali jest silny i  elastyczny, dlatego wytrzymuje obciążenia. Nie wymaga stosowania żadnych drogich narzędzi i materiałów. To najbardziej uniwersalny sposób na łączenie nie tylko powierzchni metalowych, ale też metali z wieloma różnymi materiałami.

Kiedy warto wybrać metodę klejenia metali?

Klejenie metali w wielu przypadkach jest niezawodne. Warto zastosować to rozwiązanie:

  • gdy mamy do czynienia ze stosunkowo małą powierzchnią jednego z elementów,
  • kiedy chcemy zapobiec korozji bimetalicznej,
  • gdy zależy nam, aby ochronić części przed odkształceniami termicznymi.

Wybierz klej montażowy Mamut

Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać klej budowlany Mamut do łączenia metali. Produkt jest szybkoschnący, dlatego nie wymaga podpierania klejonych części. Nie zawiera rozpuszczalników, izocyjanianów, silikonów i innych tego typu związków chemicznych, co zapewnia bezpieczne użycie. Dodatkowo wykazuje dużą odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak skrajne temperatury. Klej nadaje się do wszystkiego – zarówno podłoży gładkich, jak i porowatych.