MONTAŻ GLAZURY, PRAKTYCZNE PORADY

Układanie glazury nie jest trudne, jednak żeby prawidłowo to zrobić, należy pamiętać o kilku zasadach. Tylko wtedy glazura będzie prawidłowo położona i nie będzie trzeba wykonywać poprawek, które pochłoną nie tylko dodatkowy czas, ale również pieniądze.

Obojętnie czy kładziesz płytki na ścianie, podłodze czy czy przykrywasz stare płytki nowymi, musisz zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia i materiały, potrzebne do pracy. Kolejno musisz kupić: klej do glazury, emulsję do gruntowania, zaprawę do spoinowania (klejowa i wyrównująca), fugi, maszynkę do cięcia płytek, ściągacz gumowy, pacę, szczypce, gumowy młotek, miarę, sznur pomiarowy, linijkę, poziomicę, ołówek i spory zapas krzyżyków dystansowych.

Przygotowanie gruntu do glazurowania

Zanim zaczniesz układać płytki, musisz najpierw odpowiednio przygotować podłoże. Musi być zwarte i nośne, w przeciwnym razie nawet zagruntowanie nie uchroni kafelków od odpadania w przyszłości. Dlatego najpierw powinieneś usunąć wierzchnią warstwę luźnej posadzki (po zdjęciu warstwy nie powinieneś być wstanie zarysować powierzchni ostrym narzędziem), a następnie jeżeli powierzchnia jest chłonna, powinieneś ją dokładnie zagruntować emulsją gruntującą. Dzięki temu powierzchnia będzie bardziej odporna na wilgoć – jest to szczególnie ważne w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka. Jeżeli pominiesz ten krok, zaprawa nie będzie miała odpowiedniej przyczepności i nie będzie w stanie utrzymać płytek.

Niezwykle ważne jest także odpowiednie zaplanowanie prac. Musisz wziąć pod uwagę też fakt, że niektóre płytki będzie trzeba dociąć (najlepiej umieszczać je pod lub za meblami). Zaplanuj również swoją pracę tak, żeby ograniczyć docinanie płytek do minimum, ponieważ zwykle nie wyglądają one estetycznie.

Oprócz tego jeszcze przed rozpoczęciem glazurowania powinieneś dobrze przemyśleć, który klej będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. W sklepie możesz kupić klej budowlany, elastyczny, uniwersalny i szybkoschnący. Klej szybkoschnący pomoże Ci zaoszczędzić czas, z kolei klej uniwersalny będziesz mógł wykorzystać przy innych, podobnych pracach – to, jaki klej będzie dla Ciebie najlepszy, zależy od Twoich oczekiwań i planów remontowych. Oprócz tego możesz kupić także specjalny klej do podłoży porowatych i klej do podłoży gładkich.

Montaż glazury

Gdy już przygotujesz podłoże, czas zająć się płytkami. Jeżeli układasz je na całą wysokość ściany, to bardzo dokładnie zaznacz jeden rząd na jej środku. Z kolei jeżeli chcesz ułożyć płytki do pewnej wysokości, to zaznacz najwyższy rząd. Klej należy nakładać grubą warstwą, najlepiej za pomocą packi, a następnie należy go rozprowadzić przy pomocy szpachli. Pamiętaj, że klej należy nakładać wyłącznie na powierzchnię, jaką dasz radę obłożyć płytkami, zanim wyschnie!

Krzyżyków użyj, żeby zapewnić równomierne, dokładne spoiny. Płytki, które mają być docięte, połóż na sam koniec, gdy wyłożysz glazurą całą powierzchnię. Docięte płytki kładź osobno, po kolei.

Zanim zabierzesz się za fugowanie, upewnij się, że klej dobrze wysechł. Inaczej może dojść do przebarwień zaprawy! Gdy masz pewność, że klej jest suchy, nanieść packą i wetrzyj w szczeliny materiał spoiny. Nie martw się nadmiarem na kafelkach – bez problemu wyczyścisz je gąbką. Pozostały osad cementowy usuniesz również specjalnym środkiem do usuwania pozostałości tego typu.

Glazurowanie nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać na początku. Jeżeli tylko będziesz pamiętał o tym, żeby zawczasu kupić odpowiednie narzędzia i materiały, które Ci się przydadzą, a także będziesz ściśle trzymał się instrukcji na opakowaniu (głównie chodzi o czas schnięcia kleju), będziesz w stanie położyć płytki, które będą Ci służyć przez wiele lat.