PĘKNIĘTA PŁYTKA CERAMICZNA – NAPRAWA LUB WYMIANA PŁYTKI CERAMICZNEJ
Stało się. Jedna lub kilka z płytek ceramicznych pękło, czego efektem jest nieestetyczna linia lub co gorsza – odczuwalna ruchomość płytki. Czy poza wezwaniem glazurnika istnieje możliwość szybkiej i prostej naprawy? Jeśli interesuje Cię ten temat, przeczytaj jak powinna przebiegać skuteczna naprawa płytki ceramicznej, którą wykonasz samodzielnie, bez konieczności wzywania fachowca!
Jak skleić pękniętą płytkę ceramiczną?
Jeśli płytka tylko pękła i nie ma na swojej powierzchni widocznych odprysków możesz podjąć próbę jej sklejenia. Pęknięta płytka ceramiczna da się naprawić tak samo, jak Twój ulubiony kubek! Wystarczy tylko precyzja i dobry klej do ceramiki. Pęknięta płytka ceramiczna może być sklejona bez konieczności zdejmowania jej kawałka – szczególnie, gdy pęknięcie nie jest duże.
Aby na stałe zespolić ze sobą szczelinę, nałóż dobry klej montażowy na łopatkę i rozprowadź go dokładnie po szczelinie. Wytrzyj pozostałości kleju i poczekaj aż wyschnie. Po upływie czasu schnięcia wskazanego przez producenta kleju na opakowaniu, wytrzyj dokładnie płytkę ściereczką z dodatkiem płynu do szyb! Gotowe!
Jak skleić pęknięta płytkę, której część odpadła od pozostałości? W takiej sytuacji wyjmij ją delikatnie i oczyść pod spodem. Na powierzchnię płytki i jej brzeg nałóż dobry klej montażowy i ponownie przyłóż na swoje miejsce. Przez okres schnięcia kleju nie chodź po płytce! Po wyschnięciu dokładnie ją umyj. Jeśli prawidłowo wykonałeś opisane kroki i użyłeś dobrego kleju, naprawa obędzie się bez całkowitej wymiany płytki!
Jak wymieniać płytkę ceramiczną?
Czasami pęknięta płytka ceramiczna jest tak uszkodzona, że nie da się jej skleić. W takiej sytuacji wyżej opisana porada, jak naprawić płytkę ceramiczną, nie będzie mieć praktycznego zastosowania. Aby zdiagnozować stopień uszkodzeń przyjrzyj się dokładnie płytce. Jeśli widzisz odłamane kawałki płytki, lub liczne pęknięcia (w formie pajączka), których sklejenie z pewnością nie będzie dyskretne dla oka – konieczne będzie jednak całkowita wymiana płytki.
Jak wymienić płytkę ceramiczną? Pęknięta płytka ceramiczna nie zawsze lekko odchodzi od podłoża. Użyj dłutka i młotka i delikatnie, kawałek po kawałku wykruszaj jej elementy. Przed użyciem dłuta dokładnie usuń otaczające ją fugi i zachowuj ostrożność, kiedy pracujesz przy sąsiednich płytkach. Aby dobrze przygotować powierzchnię na przyjęcia nowego kleju, dokładnie usuń pozostałości po starym kleju. Odkurz to miejsce i starannie rozprowadź nowy klej.
Nowoczesne kleje montażowe mają specjalną końcówkę, która pomoże Ci w precyzyjnym rozprowadzeniu produktu po wybranej nawierzchni. Dociśnij teraz nową płytkę. Jeśli leży poziomo, połóż na niej ciężki przedmiot np. grubą książkę i nie zdejmuj do czasu zawiązania. Jeśli kleisz płytkę na ścianie możesz użyć mocnej taśmy klejącej. Po wyschnięciu kleju połóż nową fugę. Gotowe – wymiana płytki ceramicznej nie zajęła Ci więcej niż 30 minut!
Jak widzisz, pęknięta płytka ceramiczna nie musi wiązać się z wizją konieczności zatrudniania glazurnika. Skoro już wiesz, jak wymienić płytkę ceramiczną, wybierz tylko dobry klej montażowy i przystąp do działania! Warunkiem sukcesu przedsięwzięcia jest odrobina chęci, dobra technika i trwały klej.