JAK PRZYKLEIĆ PANELE SZKLANE?

Montaż paneli szklanych – od czego właściwie zacząć? Jak przygotować podłoże i jak ułożyć panele szklane, by praca szła po naszej myśli? Choć przyklejanie paneli do ściany to jedna z najłatwiejszych metod montażu, warto dowiedzieć się o niej nieco więcej. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę zarówno podczas przygotowania do klejenia, jak i podczas wyboru kleju do szkła.

Przygotowanie podłoża pod panele szklane

Jeśli zastanawiasz się, jak przykleić panele szklane, pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie podłoża oraz dobry klej do paneli szklanych sprawią, że całość pracy wykonasz samodzielnie, nie potrzeba tutaj ekipy budowlanej. Na początku warto wiedzieć, że panele szklane można przykleić do:

  • glazury (odstającej od powierzchni ściany na odległość około 1 cm) – w tym przypadku należy jednak ocenić, na ile takie rozwiązanie jest opłacalne; zaoszczędzimy tutaj nieco czasu, to fakt, jednak należy mieć na uwadze, że łączenie płytek ze ścianą może nie wytrzymać dodatkowego obciążenia w postaci szklanych płyt, ponadto płytki mogą być widoczne przy krawędzi panelu, a także może pojawić się problem z gniazdkami, które będą osadzone zbyt głęboko;
  • ściany – najczęściej polecane rozwiązanie, a zarazem sposób na to, jak przykleić panele szklane, by uzyskać długotrwały efekt.

Co istotne, nie należy przyklejać paneli na starą farbę, ponieważ może ona zacząć odpadać, a wtedy nawet dobry klej do paneli szklanych nie rozwiąże problemu.

Zatem optymalne rozwiązanie to ułożenie paneli szklanych na ścianę. Powierzchnię ściany należy jednak odpowiednio przygotować, mianowicie:

  • oczyścić ścianę z resztek kleju itp., wygładzić jej powierzchnię,
  • odtłuścić ścianę, a w razie potrzeby odpylić,
  • pozostawić do wyschnięcia – pozwoli to osiągnąć optymalną przyczepność kleju.

Jak ułożyć panele szklane?

Chcąc osiągnąć zadowalający, estetyczny efekt, warto wiedzieć, jak prawidłowo ułożyć panele szklane. Sama technika nie wymaga szczególnych umiejętności, klejenie to metoda najmniej czasochłonna, prosta, bezpieczna, a przy tym ogranicza ryzyko pojawienia się pęknięć. Klejenie sprawia także, że nie występują szczeliny między ścianą a panelem, dzięki czemu nie pojawiają się zabrudzenia. Zatem, jak przykleić panele szklane?

  1. Klej do paneli szklanych nałóż na tylną powierzchnię szyby.
  2. Rozprowadzaj go w taki sposób, aby powstały paski o szerokości około 1 cm, kończące się około 5 cm przed krawędzią panelu, zachowując 10-15 cm odstępu między paskami.
  3. Przyłóż panel do ściany i dociśnij.

Warto wiedzieć, ze zalecana grubość paneli, które będą montowane na klej to 4 mm.

Dobry klej do szkła, czyli jaki?

Wybierając dobry klej do paneli szklanych, warto zwrócić uwagę na jego właściwości, takie jak wytrzymałość, odporność na działanie wody, wilgoci czy temperatur. Należy wybrać klej do szkła, w przypadku którego wyraźnie wskazano, że nadaje się on do klejenia szklanych elementów. Dobrą propozycją jest klej do szkła Mamut Glue marki Bostik. Wykazuje on dużą przyczepność do gładkich i porowatych powierzchni, wiąże natychmiast, nie wymaga podpierania klejonych elementów, jest odporny na działanie temperatur czy wody, zapewnia optymalną trwałość, nie tworzy naprężeń i jest wygodny w użytkowaniu. Postaw na klej, który ułatwi Ci klejenie paneli szklanych (i nie tylko) i ciesz się komfortem pracy oraz zadowalającym efektem!