KLEJ DO DREWNA – JAKI WYBRAĆ?

Chcesz kupić dobry klej do drewna, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Wiesz jakie powinien mieć właściwości, by dobrze kleił drewniane powierzchnie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu – szczegółowo wyjaśnimy, jaki wybrać klej do drewna i czym kierować się podczas wyboru!

Zastosowanie klejów

Najlepszy klej do drewna będzie nadawał się zarówno do sklejenia ze sobą drewnianych kawałków, jak i przyklejenia innych elementów do drewna. Klej do drewna znajduje zastosowanie m.in. w odświeżaniu oraz restauracji mebli (zarówno ogrodowych i tarasowych, jak i tych do domu), sklejaniu konstrukcji drewnianych, takich jak domki do zabawy czy budki dla ptaków oraz przy przyklejaniu dekoracji. Dobry klej do drewna będzie miał szybki chwyt, a także będzie trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Pamiętaj jednak, żeby wybierać kleje ze względu na ich zastosowanie – dokładnie czytaj na opakowaniu, co i jak powinieneś kleić, by maksymalnie wykorzystać właściwości kleju.

Dla przykładu Mamut Glue będzie doskonały do elastycznego klejenia – także drewna (klej utwardza się do elastycznej postaci jak guma). Taka właściwość jest zaletą przy klejeniu montażowym, gdzie nie chcemy przenosić naprężeń z detalu na podłoże. W przypadku klejenia konstrukcyjnego gdzie zależy nam na sztywności konstrukcji (balustrady, stołki itp.) lepiej zastosować twardy klej jak Den Braven Montagefix_D (dedykowany dla stolarzy) lub Montagefix_PU (ten co prawda lekko się spienia, ale mocno trzyma).

Rodzaje klejów

Kleje mają wiele rodzajów. Możesz kupić zarówno kleje jedno- i dwuskładnikowe, jak i oparte na polimerowych żywicach, rozpuszczalnikowe oraz mieszane. W przypadku kleju do drewna ważny jest szczególnie podział na naturalne i syntetyczne kleje.
Kleje naturalne to takie, które zawierają składniki pochodzenia roślinnego czy zwierzęcego. Z kolei kleje syntetyczne są najczęściej spotykaną grupą klejów w branży. To właśnie w obrębie klejów syntetycznych spotkasz klej do drewna.
Kleje syntetyczne dzielimy na:

 • aminowe (do drewna),
 • epoksydowe (do ceramiki i metali),
 • ftalowe (do papieru i drewna),
 • poliakrylowe (do ceramiki, metali i tworzyw sztucznych),
 • poliuretanowe (do metali, skóry i tworzyw sztucznych),
 • poliwinylowe (do drewna i skóry).
 • silikonowe (do łączenia metalu z kauczukiem i silikonem).

Jeżeli potrzebujesz kleju, który sklei zarówno drewno ze skórą, jak i drewno z drewnem, i będzie wytrzymały oraz będzie miał natychmiastowy chwyt, to warto kupić klej uniwersalny. Takim klejem jest uniwersalny klej montażowy o natychmiastowym chwycie Bostik Mamut Glue. Nie wymaga on podpierania, a także charakteryzuje się dużą siłą klejenia. Używając tego kleju masz pewność, że elementy nie odkleją się w trakcie dnia lub nocy po kilku tygodniach.

Jak wybrać klej do drewna?

Żeby wybrać najlepszy klej do drewna, musisz zwrócić uwagę na kilka cech, dzięki którym zyskasz pewność, że kupujesz faktycznie najlepszy produkt, który sprawdzi się w Twoim przypadku.


Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

 • czas otwarcia – czyli jak szybko musisz przykleić element, zanim klej zacznie się wiązać’
 • czas wiązania – czyli jak szybko klej osiąga właściwą wytrzymałość;
 • baza – na jakiej bazie został zrobiony klej;
 • uniwersalność – czy klejem można łączyć nie tylko drewno, ale także inne powierzchnie;
 • jedno-, dwuskładnikowość – czy klej jest gotowy do użycia od razu po otwarciu, czy może potrzebujesz dodatkowego składnika.