KLEJ DO PŁYTEK – JAK WYBRAĆ?

Jak wybrać klej do płytek? Chcesz kupić klej, który będzie niezawodny do klejenia różnego rodzaju płytek, bezpieczny w użytku domowym i odporny na działanie warunków atmosferycznych? Podpowiadamy, jakie właściwości powinien mieć klej do glazury i czym kierować się podczas wyboru.

Właściwości kleju do płytek

Odpowiednio wybrany klej do płytek umożliwi trwały montaż, bez ryzyka pękania płytek czy pojawienia się przebarwień. Niektóre kleje mogą działać negatywnie na glazurę, ale także na środowisko, czy sprawiać, że montaż będzie utrudniony. Właśnie dlatego warto zastanowić się, jak wybrać klej do glazury, biorąc pod uwagę jego właściwości.

Jednymi z najważniejszych i najpopularniejszych z właściwości klejów do płytek są:

  • elastyczność – wysoka i trwała elastyczność kleju jest równoznaczna z jego wysoką jakością, dzięki niej klej skutecznie amortyzuje drgania;
  • odporność na temperatury – klej zachowuje swoje parametry także podczas działania ujemnych i dodatnich temperatur.

Warto jednak pamiętać, że zastanawiając się, jaki wybrać klej do płytek, by był optymalnie skuteczny i bezpieczny w użytkowaniu, należy wziąć pod uwagę także inne parametry, jak na przykład:

  • natychmiastowa przyczepność,
  • wytrzymałość na zrywanie,
  • charakter przyjazny alergikom,
  • możliwie jak najmniej wyczuwalny zapach,
  • neutralność chemiczna.

Jak wybrać odpowiedni klej do glazury?

Właściwości kleju to jedno, czym należy się kierować, zastanawiając się, jaki klej do płytek wybrać. Druga kwestia to dobór kleju odpowiednio do zastosowania. Klej do glazury powinien zostać wybrany adekwatnie do:

  • miejsca montażu płytek – dla przykładu klej stosowany na zewnątrz musi jednocześnie być wodoodporny i mrozoodporny, z kolei w sytuacji, gdy płytki kładzione są w pomieszczeniu, z którego użytkowania nie można zrezygnować, należy wybrać klej szybkoschnący, a w przypadku, kiedy płytki klejone są od góry do dołu, warto sięgnąć po klej o zmniejszonym spływie;
  • rodzaju podłoża – ze względu na zróżnicowaną przyczepność poszczególnych powierzchni zaleca się stosowanie innego kleju do tynków cementowych, płyt kartonowo-gipsowych, starej glazury, czy płyt OSB.

A dodatkowo, dla zwiększenia komfortu pracy, warto wybrać klej do płytek w opakowaniu zapewniającym wygodę i precyzję aplikacji. Optymalnym rozwiązaniem będzie kartusz z wąskim noskiem.

Czy można kleić płytki szybko, wygodnie i bez użycia problematycznej zaprawy?

Na rynku poza tradycyjnymi masami cementowymi dostępny jest klej montażowy MamutBostik Mamut Glue cechuje wygoda użytkowania, ponieważ dostępny jest w kartuszu, jest od razu gotowy do działania. Nie wymaga żadnych dodatkowych prac, a także nie wymaga podpierania, więc z łatwością zamontujesz płytki od sufitu po posadzkę. Mamut Glue jest także wysoce elastyczny, przez co sprawnie kompensuje ruchy materiału.

Wykorzystasz go do montażu płytek na różnych rodzajach podłoża, zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Klej Bostik Mamut Glue to uniwersalny klej do glazury, w tym do płytek wielkoformatowych, a także betonu architektonicznego -i nie tylko. Jest on przeznaczony do montażu kilkunastu różnych materiałów i niezmiennie w każdym przypadku zapewnia między innymi optymalną siłę klejenia, trwałą elastyczność i natychmiastową przyczepność. To klej, z którym każda praca staje się łatwiejsza, szybsza i jeszcze bardziej precyzyjna.