ŚCIANA Z KAMIENIA – CZYM KLEIĆ KAMIEŃ DEKORACYJNY?

Ściana z kamienia dekoracyjnego jest modnym i ciekawym rozwiązaniem na zaprojektowanie efektownego wnętrza. Układanie kamienia dekoracyjnego jest jednak dość precyzyjnym procesem, do którego należy się dobrze przygotować. Niezbędne będzie wybranie akcesoriów montażowych (silnego kleju do betonu, kleju montażowego), a także zdobycie merytorycznej wiedzy, jak i czym kleić kamień dekoracyjny do ściany.

Układanie kamienia dekoracyjnego – przygotowanie do pracy

Klejenie kamienia dekoracyjnego wymaga wcześniejszych przygotowań. Aby dobrze przygotować płaszczyznę na montaż płytek kamiennych, konieczne będzie zabezpieczenie powierzchni specjalnym płynem gruntującym. Poza zakupem tego środka, warto wyposażyć się również w klej do kamienia, opcjonalnie fugę (nie zawsze jest potrzebna) i specjalny preparat impregnujący kamień gipsowy, lub odlew betonowy. Zabezpiecz dobrze podłogę i okoliczne ściany i zacznij planowanie montażu. Przed przystąpieniem do prac wymierz płytki kamienne i przełóż ich wymiary na płaszczyznę ściany – na razie tylko w obliczeniach!

Czym kleić kamień dekoracyjny naturalny?

Jednym z ważniejszych elementów, na jakie warto zwrócić uwagę jest wybór trwałego kleju montażowego. To, jaki klej do kamienia dekoracyjnego wybierzesz będzie miało wpływ na trwałość montażu płytek kamiennych na ścianie. Jednym z możliwych rozwiązań, które pozwolą Ci na trwały i co najważniejsze – bardzo wygodny montaż jest użycie elastycznego, gęstego kleju na bazie MS POLIMERU. Klej do betonu, chociaż dostępny jest dla wszystkich w wielu ogólnodostępnych sklepach, znajduje profesjonalne zastosowanie w branży budowlanej. Służy w niej do zespalania ze sobą mocno obciążonych elementów. Stosując podobny klej do kamienia dekoracyjnego możesz mieć pewność, że doskonale spełni swoje zadanie. Układanie i klejenie kamienia dekoracyjnego, dzięki precyzyjnej końcówce kleju, pozwala na wygodną pracę z materiałem. Taką, z którą ma szansę poradzić sobie nawet amator!

Czym kleić kamień dekoracyjny gipsowy i betonowy?

Gotowy klej do kamienia dekoracyjnego szybko wiąże. Dzięki temu po dociśnięciu elementu na ścianę możesz liczyć na to, że nie odpadnie! Układanie płytek dekoracyjnych imitujących kamień zaczyna się od dołu, więc każdy kolejny element kamienia opiera się na znajdującym się nad nim. Jest jednak wiele rodzajów kamienia na ścianę. Czym kleić kamień dekoracyjny gipsowy, a czym betonowy? Na szczęście oba wyżej opisane typy do podłoża przytwierdzi dobrze klej uniwersalny i klej montażowy. Charakteryzuje się on doskonałą przyczepnością do porowatej i nierównej struktury płytek gipsowych i betonowych. Po nałożeniu i dociśnięciu elementu do ściany, błyskawicznie wnika w jego powierzchnię i scala płytkę kamienną z podłożem.

Jak kłaść kamień dekoracyjny?

Na każdą z płytek kamiennych nałóż klej do kamienia ozdobnego. W aplikacji pomoże Ci precyzyjna końcówka, która pozwala na dokładną aplikację kleju. Po nałożeniu kleju nałóż płytkę na ścianę i mocno dociśnij. Jeśli kamień dekoracyjny wymaga zastosowania przerw między kolejnymi elementami, między kolejne płytki kamienne wkładaj krzyżaki. Taka opcja będzie jednak wymagać na końcu czasochłonnego fugowania. Kamień betonowy i gipsowy wyglądają jednak świetnie również bez fugowania, pod warunkiem, że wszystkie płytki dobrze przylegają do siebie. Sprawdzisz to na podłodze, jeszcze przed podjęciem próby ich montażu bezpośrednio na ścianie.

Jeśli udało Ci się położyć kamień dekoracyjny na ścianę, ale z uwagi na jego wymiary, pozostała na niej wolna przestrzeń, konieczne może być zredukowanie wymiarów płytek. Kamień dekoracyjny gipsowy dość łatwo zeszlifujesz i przepiłujesz. Jeśli korzystasz z betonowego, niezbędne może okazać się użycie profesjonalnego sprzętu do cięcia betonu. Po położeniu kamienia na ścianę warto go zaimpregnować specjalnym preparatem i szerokim pędzlem.

Jak widzisz, montaż kamienia dekoracyjnego nie musi być bardzo skomplikowany, chociaż zalicza się do czasochłonnych i precyzyjnych zajęć. Aby Twoja praca była trwała, musisz jednak wiedzieć czym kleić kamień dekoracyjny. Nowoczesny klej do kamienia dekoracyjnego nie tylko usprawni montaż, ale też zapewni jego trwałość!